Yazı ve sayfalarda başlık (title) kullanımının önemi

Baslik kullanimi nasil olmalidir title etiketi

Nasıl ki her insanın ismi kendine özeldir, sayfa ve yazı başlıkları da kendilerine özgü olmalıdır. Arama motorlarının taramaları sonucunda aynı olan yazı ve sayfa başlıkları duplicate (Kopya içerik) içerik olarak algılanabilir ve bu durumda sayfalar veya yazılar arama sonuçlarından çıkartılabilir. Bunu engellemek için sayfaların ve yazıların başlıkları benzersiz olarak oluşturulması önemlidir.

Başlık kullanımının bir diğer etkisi de, arama sonuçlarındaki (SERP) elde edeceğiniz görüntüdür. SERP = Search Engine Result Page/Arama sonuçları sayfası. Bir örnek ile görelim;

Baslik title kullanimi meta etiketler

Arama sonuçlarında ve tarayıcı sekmelerinde görüntülenecek olan Başlık (title), daima <title></title> etiketleri arasına yazılır ve her zaman <head></head> etiketleri arasında yer alır.

Örnek;

 

<html>

<head>

<title>Örnek Başlık - Title</title>

</head>

<body>

<h1>burakor.com</h1>

 </body>

</html>

Tarayıcılarda sekme görüntüsü

Title etiket ornegi

SERP optimizasyonunda, title ile birlikte kullanılan bir meta description etiketi mevcut değilse, arama motoru botları bulabildiği ilk 160 kelimelik yazıyı otomatik olarak ekler. Hemen bir örnek gösterelim;

Yanlis meta description kullanimi

Örnekte görebileceğiniz üzere bir meta description etiketi olmadığı için sayfanın döndürdüğü sonucu meta description olarak atayıp, arama sonuçlarında gösteriyor. Bu tamamen gelişigüzel bir sonuç. Her sayfa ve her yazı için farklı sonuçlar gösterebilir.

Title kullanımında maksimum 50-60 karakter sınırı mevcuttur. Tüm diller ve birçok ASCII karakter ( © ® ™ ∝ gibi ) kullanılabilir. Bir sayfa veya yazıda birden fazla <title> etiketi kullanılamaz. Ayrıca title etiketi ile işaretlenen metinler, tarayıcılarda sık kullanılanlara eklendiğinde görüntülenir. Meta Description için ise maksimum 160 karaktere izin verilir. Not: Meta description'a Google müdahale edip değiştirmez, ancak kimi zaman title etiketlerini arama sonuçlarında farklı görebilirsiniz.

Google Title etiketlerini neden değişir?

  • Title etiketinin çok uzun olması ve kafa karıştırması
  • Aşırı benzerlik gösteren yazılar ve karakter (Seo nasıl yapılır - %siteadi% gibi)
  • Clickbait dediğimiz tıklama tuzağı olduğunu düşündüğü zamanlarda
  • Fazla keyword kullanımı (Seo, seo nedir, seo nasıl yapılır vb)

Eğer sayfanızın başlıkları sonuçlarda düzgün gösterilmiyorsa, yukarıdaki adımları kontrol etmenizde fayda var.

Başlıklar / Titles nasıl optimize edilir?

Arama motoru optimizasyonu açısından Title optimizasyonu ciddi bir öneme sahiptir. Başlıklar arama sonucu sayfasında gösterilirken (SERP), potansiyel ziyaretçileriniz tarafından ilk görüntülenen bölümdür. Bu nedenle, bu potansiyel ziyaretçileri harekete geçirecek, onların sizin web sayfasına tıklamanızı tercih etmeleri için gerekli bir sebep sunmalısınız. 

Başlıklar;

  • Yazınızın veya sayfanızın içeriği ile uyumlu olmalıdır. Bir çok kullanıcı başlık kısmına genellikle alakalı anahtar kelimeleri bolca serpiştirmektedir. Bunun sonucu yukarıda bahsettiğim, Google'ın otomatik olarak sayfa başlıklarını değiştirmesi ile sonuçlanır. Aslında ziyaretçileri sayfaya çekmek asıl amaç olsa da, web sitesini ziyaret eden kullanıcıların; web sitesinde ne kadar vakit geçirdiği, farklı sayfaları ziyaret edip etmediği de önemlidir. Dikkat çeken ancak sayfa veya yazının içeri ile uyuşmayan başlık kullanımı, genel olarak ziyaretçi ve sıralama kaybına yol açar.
  • Çok sayıda anahtar kelimenin bulunmadığı sadece ilgili konu ile alakalı dikkat çeken yapıda olmalıdır. Sadece anahtar kelimeler içeren başlığa sahip sayfa veya yazılar hızlıca sıralamalarda yüksek sonuçlar elde etse de, hızlıca sıralamalardan silinmesi kuvvetle muhtemeldir.  
  • 55-60 karakter sınırını aşmamalıdır. 55-60 karakter sınırı, arama sonucu sayfalarında gösterilecek olan maksimum karakter sayısına eşittir. 60 karakterden fazla karaktere sahip başlıklar, ziyaretçiler tarafından doğru okunamayabilir.
  • Benzersiz olmalıdır. Her sayfa ve her yazı içeriğinin başlıkları birbirinden benzersiz olmalıdır. Aksi taktirde Google, içeriği tararken benzer başlığa sahip sayfa ve yazılarınızı kopya içerik olarak algılayabilir. Bunu sonucunda, farklı sayfaların arama sonuçları sayfasında görüntülenmemesi veya web sitenizin spam olarak etiketlenmesine neden olabilir. 

Özet olarak; başlık kullanımlarında doğal olarak çalışmak en kolay optimizasyon şeklidir. Ürettiğiniz içeriğin asıl amacını tek bir anahtar kelime ile başlığa yansıtmanız, en doğal ve doğru olan sunumdur.

{{ message }}

{{ 'Comments are closed.' | trans }}