Websitesi kurulumundan sonra yapılacaklar listesi

Websitesi kurulumundan sonra yapilacaklar listesi

Kim korkar metriklerden :) Bir websitesi kurdunuz veya şirketiniz için websitenizin kurulumunu yaptırdınız. Genellikle paket satın alımlarda web yöneticiniz bu metrikleri sizin için kurar, kim bilir belkide işinizin olmayacağını düşünerek bu kurulumları yapmaz, emin olamadım, kurar mı? Neyse konumuz bu ölçme ve değerlendirmelerin nasıl ve hangi adreslerden yapılacağı ile ilgili. Hadi başlayalım. Yaşı yetenler bilir, eskiden websitelerinin en altında sayaçlar olurdu. Hemen yad edelim; Web sitesi sayac O zamandan bu zamana, teknoloji bir sayaçtan öte; web sitesini ziyaret edenlerin demografik istatistiklerini tutan, hangi cihazlardan, günde kaç defa giriş yapıldığını ölçen, siteyi ziyaret eden kullanıcıların yeni mi yoksa daha önce ziyaret eden bir kullanıcı olup olmadığını bilen çok akıllı metrik sistemlere dönüştü. Ziyaretçi kitlesini tanıyan, onlara özel kampanyalar üretebilen, ilgi odaklarına göre içerik geliştirebilen, istatistiklere göre değişiklik yapıp güncelliğini sürdürebilen; işin özetinde yaşayan bir web sitesi günümüzde daha popüler oluyor. Ancak tüm bu bilgilere erişebilmek için biraz zahmet ve biraz bilgi gerekiyor.

İstatistikler ve ölçümler için hangi araçlar kullanılıyor bir bakalım

Ücretsiz araçlar

 • Google Tag Manager
 • Google Search Console
 • Google Analytics
 • Yandex Metrica
 • Bing Webmaster

Ücretli araçlar

 • Ahrefs
 • Moz
 • Semrush
 • Spring
 • Woopra
 • Clicky
 • Kissmetrics
 • Mint

Ücretli ve ücretsiz olarak iki listemiz mevcut. Ücretli metrik araçlar daha çok geliştiriciler için önerilebilir. Ücretsiz araçlar giriş-orta seviyede işinizi görebilecekken, pazarda yer edinmeye başladıktan sonra yetersiz gelecektir. İpucu: Google Tag Manager listenin en başında yer almasının bir sebebi var. Çoğu geliştirici; analytic aracının kurulumunu tag manager üzerinden yapabileceğini bilmiyor. Tag manager ve analytic izleme kodları ayrı ayrı eklendiğinde gereksiz js yükü bindiriyor ve gecikmelere neden oluyor. Bu nedenle; tag manager kurulumunu önce yaparak; anaytic js yükünü sıfıra çekebilirsiniz. Detaylı yer vereceğim (Search console doğrulamasını genellikle DNS veya html dökümanı olarak yaptığımız için ekstra yük bindirmiyor ancak istenirse tag manager üzerinden doğrulama da yapılabiliyor).

Google Tag Manager nedir?

Google Tag Manager; Google'un ücretsiz gelişmiş metrik aracıdır. Aslında tam olarak metrik aracı olmamakla birlikte, metrik araçlarının kullanımlarına ve özel pazarlama ve yeniden pazarlama (marketing/remarketing) kitleleri oluşturulmasına olanak veren, element ve form class/id üzerinden sürekli veya özel yapıda ölçüm yapılmasını sağlayan, SalesForce, Linkedin Insight gibi 3. parti pazarlama ve yönetim araçlarıyla entegrasyon sağlayan, DOM element sınıf kontrolleri sayesinde js, css gecikmeleriyle web sitelerinin yüklenme hızlarını optimize etmeye yarayan müthiş bir icattır. Google Tag Manager kullanmak için sahip olmanız gereken tek şey; bir Google hesabınızın olması. Google (Gmail) hesabınız ile giriş yaparak hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Google Tag Manager kurulumunu aşağıdaki video'dan görebilirsiniz. https://tagmanager.google.com/#/home adresinden giriş yaptıktan sonra Hesap Oluştur seçeneğini tıklayın ve video'da ki adımları takip edin. 

Google Analytic nedir?

Google Analytic; Google'ın kullanıcılara ücretsiz olarak sunduğu web sitelerinin performans ve ziyaretçi analizlerinin yapılması sağlayan hizmetidir. Bu analizler sayesinde yaptığınız yatırım veya emeğin ROI'sini yani Return On Investment/Yatırımın getirisini ölçebilir ve yeni aksiyonlar, düzenlemeler veya geliştirmeler yapabilirsiniz. Google Analytic ile basit veriler;

 • Web sitenizin en popüler sayfalarını
 • Yazılarını
 • Ziyaretçilerin hangi saat aralığında daha aktif olduğunu
 • Yeni ziyaretçi mi yoksa daha önceden ziyaret eden ziyaretçi mi
 • Ziyaretçilerin demografik yapısı
 • Ziyaretçilerin ilgi alanlarını
 • Ziyaretçilerin hangi cihazlardan sayfayı ziyaret ettiğini gibi gibi birçok veriye ücretsiz erişebilirsiniz. Tek yapmanız gereken web sitenize size verilen kodu entegre etmek, hepsi bu!

Google Analytic hesabı nasıl oluşturulur?

Tüm Google servislerinden faydalanmak için Google hesabı (Gmail) sahibi olmanız gerekiyor. Google Analytics hizmetinden faydalanabilmek için Google hesabınız ile https://analytics.google.com/ adresi üzerinden giriş yapınız. 

Google Analytic siteye nasıl eklenir?

Google Analytic hesabını yazıda anlattığım gibi Tag Manager üzerinden eklemek istemezseniz eğer;

Google Analytic siteye nasil eklenir

Mülk ayalarında yer alan İzleme bilgileri kısmına girip izleme kodu alanını seçiniz;

Google Analytic Izleme kodu

İzleme kodunu aldıktan sonra, bu kodu yönergelere göre <head></head> etiketlerinin arasına yerleştirmeniz gerekiyor.  Ancak dilerseniz Tag Manager üzerinden ekleyebilirsiniz veya kullandığınız sisteme göre eklentiler sayesinde de kolaylıkla ekleyebilirsiniz. İpucu: bu kodu direkt olarak sitenize eklediğiniz zaman Google'un external javascript'ini ekstra olarak çalıştıracak ve sonuç olarak web sitenizin yavaşlamasına neden olacaksınız. Tavsiyem tag manager üzerinden eklemeniz yönünde olacaktır. İlerleyen dönemde footer'a özel bir kod yapısı ile kodu sitenizin açılış hızını etkilemeden nasıl ekleyeceğinizi anlatıyor olacağım.

Google Analytic hesabı Google Tag Manager ile nasıl eklenir?

Analytic hesabınızı Tag Manager ile ekleyebilmeniz için öncelikle bir analytic hesabı oluşturmanız gerekiyor. Analytic hesabınızı nasıl oluşturacağınızı öğrenmek için yazının devamında yer alan videoya göz atabilir veya buraya tıklayabilirsiniz. Analytic hesabınızı oluşturduktan sonra size özel bir İzleme Kimliği verilir. İzleme Kimliğinizi kimseyle paylaşmayın. Bu İzleme Kimliği UA koduyla başlar. UA-123141-2 bir İzleme Kimliğidir.

Google Search Console nedir?

Google Search Console hizmeti eski adıyla Google Webmaster; web sitesi sahiplerinin veya yöneticilerin sahip oldukları veya yönettikleri web sitelerinin; Google arama motorunun web sitesindeki aktivitelerini izleyebilecekleri, web sitesinin Google arama sonuçlarındaki varlığını inceleyebilecekleri, ziyaretçilerin web sitesini hangi arama kelimeleri üzerinden eriştiğini kontrol edebileceği ücretsiz bir servistir. Search Console web sitesine eklenirken, Google Analytic veya Tag Manager gibi javascript kodu çalıştırmaz. Bu nedenle web sitesinin hızına etki etmez. Farklı ekleme yöntemleri vardır.

Google Search Console nasil eklenir

Search Console Alan adını ekleme; Tüm web siteleri http ve https şeklinde ön ek protokollere sahiptir. Bu protokol; ziyaretçi ve web server'ları arasındaki iletişimi kurar (Güvenli bağlantı veya güvenliksiz bağlantıyı temsil eder, o ayrı bir konu). Search console daha önceleri bu protokollerin ayrı ayrı eklenmesi sayesinde kullanılıyordu, ancak yakın geçmişte yapılan güncelleme ile ekleme yöntemleri arasına katılan Alan adı ekleme, DNS yöntemiyle entegrasyon mümkün hale geldi. DNS yöntemi kullanarak protokol fark etmeksizin web siteleri entegre edilebiliyor. Tabi bu yöntem için alan adı kontrol paneline erişiminiz şart. Çünkü size Google tarafından verilecek kodu; DNS ayarları üzerinden TXT alanına eklemek durumundasınız. Dipnot: Alan adı ile ekleme yöntemi sadece DNS doğrulaması ile yapılabiliyor. URL ön ek ekleme URL ön eki http ve https protokolleri ayrı ayrı eklenerek entegrasyon tamamlanır. Artık yavaş yavaş kullanılmamaya başlanmış durumda. Yakın gelecekte tamamen ortadan kaldırılacağını düşünüyorum. Çünkü güvenlik sertifikasına sahip olmayan web siteleri, Google tarafında birer tehtit unsuru olarak algılanıyor. Peki neden var sorusuna yanıtladığımız noktada, sadece DNS doğrulaması yapılamadığı durumlarda Alan adı ekleme tipinden farklı olarak birçok doğrulama yöntemi kullanılabiliyor. Not: Daha önceleri güvenlik ve manuel işlemler Alan adı doğrulamasında kullanılamıyordu. Son yapılan güncellemelerde artık bu sorun ortadan kaldırıldı.

Google Search Console web sitesi nasıl doğrulanabilir?

 • HTML dosyasını yükleyerek: Doğrulama için sitenizi eklediğinizde size bir HTML dosyası verir. Bu dosyası barındırma servisinizin kök dizinine (Web sitenizin dosyalarının olduğu yer) yüklemesiniz. Alt klasörlere yüklenen html doğrulama dosyası işlevsizdir.
 • HTML etiketi: Bu seçeneği kullanırsanız Google size bir meta etiketi verir (Meta etiketi ile ilgili detaylı makale). Bu meta etiketini web sitenizin her sayfasında çalışacak şekilde eklemelisiniz. Hazır bir sistem kullanıyorsanız header.php'ye veya function.php'ye ekleyebilirsiniz (Function.php için özel kod yazılması gerekir). Örnek HTML etiketi: <meta name="google-site-verification" content="pfhbueXeOas5VLarGGKu5I9ISYhsadas3kKyos4h9WdWv78" />
 • Google Analytic ile ekleme: Eğer ki önceden ekli bir Google Analytic kodu var ise; Google Analytic üzerinden doğrulama yapılabilir. Ancak gtag veya analytic javascript'lerinden biri <head> etiketleri arasında yer alıyor olmalıdır.
 • Google Tag Manager ile ekleme: Yazının başında anlattığım üzere eğer ki bir Tag Manager kurulumu yaptıysanız, Search Console doğrulamasını da Tag Manager üzerinden yapabilirsiniz. Tag Manager üzerinden gerekli izinleri vermelisiniz.

Yandex Metrica nedir?

Metrica; Yandex arama motorunun ücretsiz servisidir. Tıpkı Google gibi, Yandex arama motorunun web siteniz üzerindeki etkileşimlerini ölçmeye yarayan hizmettir. Metrica'yı kullanabilmek için Yandex hesabına sahip olmalısınız.

Yandex Metrica nasıl kurulur?

Yandex Metrica nasil eklenir

Yandex Metrica kurulumu için ilk olarak bir Yandex hesabına sahip olmalısınız. Yandex hesabı da tıpkı Google hesabı gibi ücretsizdir. Yandex hesabınızı oluşturduktan sonra https://metrica.yandex.com.tr/add adresinden web sitenizi eklemeye başlayabilirsiniz. Web sitenizi eklemek için yine <head></head> etiketleri arasına size Yandex tarafından verilen kodu ekleyip doğrulama işlemini tamamlayabilirsiniz. Hazır sistemler için (Wordpress, Django, Drupal vb) Yandex'in eklentisini kullanarak veya hemen aşağıdaki video'da anlatıldığı üzere Google Tag Manager üzerinden kodunuzu ekleyip doğrulama işlemini yapabilirsiniz.

Bing Webmaster nedir?

Bing Webmaster, Google Analytics veya Yandex Metrica gibi ölçme ve değerlendirme istatistiklerini tutan ücretsiz Bing Arama motoru hizmetidir. Google, Facebook ve Microsoft hesaplarıyla ücretsiz erişilebilir.

Bing Webmaster nasıl kurulur?

Bing Webmaster servisinin kurulumu diğer kurulumlara göre çok daha kolaydır. Çünkü Google Search Console üzerinde ekli bir web siteniz varsa, otomatik olarak verilerinizi senkronize eder ve her hangi bir doğrulamaya ihtiyaç duymaz. Eğer ki Search Console kullanmak istemiyorsanız, elbette manuel olarak web sitenizi Bing Webmaster'a ekleyebilirsiniz. 

Bing Webmaster dogrulamasi nasil yapilir

{{ message }}

{{ 'Comments are closed.' | trans }}