Google Web Stories nedir? Nasıl kullanılır

Google Web Stories nedir Nasil kullanilir

Google'ın bir süredir üzerinde çalıştığı ve yakın geçmişte aylık 800 milyon kişi tarafından erişilen web hikayelerine kısaca bir bakmak istedim. Henüz Google Web Stories ile tanışmayan geliştiriciler için bir rehber olsun hem de konunun trafik boyutuna katkısını birlikte inceleyelim. Google Web Stories; tıpkı Instagram ve Facebook gibi sosyal medya araçlarında kullanıcılar tarafından sevilerek kullanılan, belirli bir süre sonra kendiliğinden kaybolan içeriklerinizi ve hikayelerinizi paylaşabileceğiniz, paylaşırken video, resim ve zengin içerikler sunan bir hizmet. 2018 yılından günümüze geliştirilmeye devam eden bu proje artık yavaş yavaş geniş kitleler tarafından kullanılmaya başlandı. Android ve iOS tabanlı cep telefonlarına indirilebilen Google Web Stories'e, tüm yayıncılar tarafından içerik eklenebilmesi ve eklenen içeriklerden trafik kazanımı mümkün ve bir o kadar da yenilikleri takip etmek adına mantıklı görünüyor. Web stories üzerinden paylaşacağınız içeriklerinizi Google Analytic tarafında takip edebilir, anahtar kelimeler kullanarak arama motoru optimizasyonunuza destek olabilir, AMP kullanarak hız konusunda değer katabilirsiniz.

Google Web Stories Wordpress

Google Web Stories Wordpress'te çok güzel şekilde çalışıyor ancak kullanabilmek için bazı dikkat edilmesi gereken noktalar var. Google web stories'i kullanabilmek için Wordpress kullanıyorsanız; eklenti olarak indirebiliyorsunuz. Eklenti arama sayfasına "Web stories" yazarak Google tarafından sağlanan eklentiye ulaşabilirsiniz.

Google web stories nedir

Bu Web stories'i kullanabilmeniz için gereken ilk adımdı. Wordpress haricinde bir yazılım kullanıyorsanız bu sizi biraz uğraştırabilir çünkü valid metadata kullanımı gerekiyor. Google tarafından istenilen metadata verilerini sağladığınız taktirde AMP destekli bir çıktı verebiliyorsanız sorun yok. Çünkü web stories kullanabilmek için AMP desteği sunmanız gerekiyor. AMP desteği olmayan web sitelerinde maalesef web stories kullanılamıyor. Google web stories için oluşturduğunuz hikayeleri bu adresten deneyebilirsiniz.

Google Web Stories Metadata

Google hikayeler

 Web stories zorunlu metadatalar;

 • Yayıncı logosu
 • Hikaye görseli
 • Hikayenin başlığı
 • Hikayeyi yayınlayanın bilgisi

Zorunlu metadata'ları sağlayıp, AMP olarak çıktı sunabilen tüm web siteleri web stories'i kullanabiliyor. Tekrar hatırlatmakta fayda var; Google Stories sadece AMP olarak görüntülenebiliyor. Elbette yayınlayacağınız hikayelerin Google tarafından doğru bir şekilde indexlenmesi gerekiyor. Hızlı index alan bir web siteniz varsa otomatik olarak hikayeler indexlenecektir ancak manuel olarakta index aldırabilirsiniz.

Google Web Stories ne işi yarıyor?

Google hikayeler; Google arama sonuçlarında, Google görsel arama sonuçlarında, feed'lerde, Android / iOS widget tarzı haber merkezlerinde ve güncel Google app uygulamasında görüntülenebiliyor ve yayımlayıcısına ciddi bir trafik kazandırma potansiyeline sahip. Yayımlayacağınız hikayelerde kullanacağınız anahtar kelimelerinizde de sıralama artışı sağlaması muhtemel. Çünkü Google, ürettiği güncel teknolojileri kullanan web sitelerini sever. Google tarafından açıklanan doğru kullanıma ilişkin notlara bakacak olursak;

 • Basit ve sade bir tasarım kullanın,
 • Yazılar yerine video içeriği sunun,
 • Animasyonları abartmayın,
 • Yüksek kaliteli içerikler sunun,
 • Google botları tarafından erişilebilir olduğundan emin olun,
 • Metadata verilerine dikkat edin,
 • Geçerli bir hikaye olduğundan emin olun (Göndermeden önce test edin),
 • Görsel boyutlarına dikkat edin.

Google Web Stories detaylı bilgi sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. İlk paylaştığım Google Hikayem Sizde yorum bölümünden kendi hikayelerinizi benimle paylaşabilirsiniz. Bol hikayeler :)

{{ message }}

{{ 'Comments are closed.' | trans }}